Boşanmak

Sevdiğim bir arkadaşımla sohbet etmeye koyulduk çay kahve derken söz onun boşanmasına geldi.Bir kaç yıl önce boşandığını ve bir çocuğunun olduğunu biliyordum ama bugüne kadar hiç sebepleri hakkında konuşmamıştık.Laf lafı açınca tabi danışmanlığın getirisi bana açılmaya başladı ben de sanki bir arkadaştan ziyade bir danışanım varmış gibi karşımda dinlemeye çalıştım.

Bu arkadaşım hakkında iyi bildiğim bir şey varsa o da kumar tutkusu , kumar oynamak için Kıbrıs’a ,Gürcistan’a gitmişliği bile vardır.Kendisi oldukça hoş , genç ,yaşına göre evlenmiş boşanmış olabileceğine asla inanmazsınız.Nasıl biri olduğuna gelince , dışarıdan müthiş güleryüzlü ,sempatik gören tanıyan der ki bunun hiç derdi yoktur bu hayatta , genelde öyle değil midir zaten en dertli insanlar en çok gülenlerdir aslında bu onların yaşamlarında taktıkları maskeleridir.

Oysa o kadar zordur ki o maskelerle yaşamak, kişiliğinizi alıp gider sürekli olmadığınız ruh halini yansıtmaya çalışmak.Küçükken babasından çok dayak yemiş , hala yüzümde onun dayağından kalma bir iz duruyordu , babasıyla yaşadığını bütün o kötü günleri anlatırken hem anlattı hem rahatladı sanırım sonrasında ben ona ; bugüne kadar sana hiç sormadım , özel değilse neden boşandınız ? dedim. Biz severek evlendik , hatta ona sevgimden yaşadığım şehiri değiştirdim aileme karşı geldim dedi , ailesi hiç istememişti başka bir şehire gitmesini ama yine de gitmişti. Bakın insan hayatında ana rahmine düştüğü anda başlayan pskoloji her şeyler şekillenir , fiziksel faktörlee, çevresel faktörler, sosyal gibi bir sürü sebep sizi , duygulanırınızı şekillendirir , taşınma aslında çok önemli bir detaydır , bulunduğunuz alıştığınız yaşam şeklini değiştirmek pskolojini etkiler sebeplerden biri zaten bu. Eşim paraya çok düşkündü dedi , ben ne zaman alışveriş yapsam eve çukulata dahi alıp gitsem bu onun için sorun olurdu dedi , peki sen kumar oynamaya boşandıktan sonra mı başladın dedim , evet dedi . Bakın burda da bir isyan vardı , yani paraya karşı eşine karşı “ ben paramı istediğiö şekilde harcarım sen bana karışma “ deme şekli gibi .

Peki hiç barışmayı düşünmedin mi ? , neticede dünya tatlısı bir oğlun var ve çok düşkünsün ayrıldıktan sonra barışma çaban olmadı mı dedim , hayır , asla dedi.Şaşırdım yani bir evliliğin bitmesi bu kadar kolaymıydı ? Neden hiç denemedin dedim . Anlatmaya başladı ; biz eşimle bu şehre gelirken ailem karşı çıkmıştı ve biz onlarla küs kaldık , oğlum 3 yaşındayken babam aradı ve bu şehirden geçeceğini geçerken uğrayıp çocuğu görmek istediğini söyledi , çok heyecanlandım eşimi aradım ve çocuğu hazırlamasını babamın uğrayıp çocuğu göreceğini söyledim , eşimse hayır olmaz çocuk uyuyor dedi bende başka bir şehirde iş koşturmasındaydım ve eşim babama çocuğu göstermedi , altı ay sonra babam vefat etti ve ben eşimi hiç affetmedim dedi.

Danışman olmanın en kötü taraf , duygusuz olmalısınız , karşınızda size derdini anlatırken ağlayan biri varsa onunla ağlayamazsınız bu sizi profedyonellikten uzaklaştırır ama en kötüsü de karşınızda size derdini anlatıp ağlayan bir dostunuz varsa tepkisiz kalmak.Aslında kumar tutkusu, eşine öfkesi hepsinin sebepleri karşımızda duruyorken malesef insanların yaşanmışlıkları geri alamaması ve bazı hataların telafisinin mümkün olmadığını kabullenmek.Kendimize sormamız gereken şey aslında şu , mutlu olmak mı ,haklı olmak mo hangisi biziö için daha önemli ?


Derya Savcı

04.02.2019

106 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Geçtiğimiz günlerde bir danışanımla şu konuşmayı yaptık ; “yapmak istediğim o kadar çok şey var ama ortam izin vermiyor “ dedi , ortam , elalem yani . Çevremize baktığımızda evliliklerini ailem ne der

Nedir toksik ilişki ? Hemen hemen hepimizin hayatının bir evresinde ,bu tip ilişkiler içinde olduğumuz insanlar olmuştur.Toksik ilişki bizim enerjimizi aşağıya çeken , bize kendimizi değersiz hissetti