Hasta Yakını olmak

Kronik hastalık teşhisi koyulmuş hasta kendini umutsuz ve çaresiz hisseder. Hastalığı kabullenme zaman alabilir.

Bu kişilerde depresyon ve anksiyete çok sık rastlanır. Hastaya bu duygularının normal olduğu anksiyete ve depresyonun çok sık görüldüğü yardımla bu durumun düzeldiği açıklanır.

Hastanın yalnız kalmaması, çevresindeki kişilerle iletişim kurması ve duygularını paylaşması zorlukları aşmada çok önemlidir. Bu hastalara destek sağlamak için yapılabilecekler şunlardır:

Hastanın hastalığı yaşamının odağı hâline getirmemesi için sosyal hayatta aktif olmaya devam etmesi, dışarı çıkması, arkadaşlarına ve sevdiklerine daha çok zaman ayırması için teşvik edilir. Hastanın dikkatini hayatındaki güzel olan şeylere ve iyi giden olaylara yoğunlaşması sağlanabilir.

Hastanın hayata sarılması için bir amaç edinmesi, kendini geliştirmesi teşvik edilebilir.Nasıl ki hasta bulunduğu durumu kabullenmekte zorlanıyorsa yakınlarında da en az hasta kadar ruhsal sıkıntı yaşar.Öncelikle hasta ile yaşamak sabır gerektirir , mudahale etmek için sakinlik gerekir , karşınızda olaylara sizin baktığınız şekilde bakmayan biri olduğunu anlamanız ve karşınızdaki kişiyi hasta olarak kabul etmeniz çok önemlidir.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Geçtiğimiz günlerde bir danışanımla şu konuşmayı yaptık ; “yapmak istediğim o kadar çok şey var ama ortam izin vermiyor “ dedi , ortam , elalem yani . Çevremize baktığımızda evliliklerini ailem ne der

Nedir toksik ilişki ? Hemen hemen hepimizin hayatının bir evresinde ,bu tip ilişkiler içinde olduğumuz insanlar olmuştur.Toksik ilişki bizim enerjimizi aşağıya çeken , bize kendimizi değersiz hissetti